امروزه مبلمان خانگی به یکی از اعضای جدایی ناپذیر در دکوراسیون داخلی منزل ما ایرانی ها تبدیل شده است. از این رو با چیدمان مبل هایمان به بهترین شکل، می توانیم خودمان طراح دکوراسیون داخلی منزلمان باشیم.

تفاوتی ندارد که فضای پذیرای منزل ما بزرگ باشد یا کوچک؛ هنگامی که چیدمان منزل ما به بهترین شکل انجام شود، فضای پذیرایی و سایر اتاق های منزلمان حس خوب و دلچسبی را به اعضای خانواده و مهمان های ما منتقل می کنند. چیدمان مناسب وسایل منزل ما در کنار هم، علاوه بر اینکه حال و هوایی گرم و دلچسب به منزلمان می دهد، باعث می شود که محیط منزلمان بزرگتر از آن چیزی که هست به نظر برسد و همچنین رفت و آمد در آن راحتتر شود ( به اصطلاح فضای حرکتی بیشتری در اختیار ما قرار بگیرد).

ما در این مطلب ترفند ها و نکاتی ایده آل را برای چیدمان مبل در اتاق های پذیرایی منازل بزرگ و کوچک به شما عزیزان ارائه می دهیم. به امید اینکه با مطالعه این مطلب بتوانید فضایی دنج و دلچسب را برای خود و عزیزانتان ایجاد کنید.

برای چیدمان منزل خود یک نقطه کانونی انتخاب کنید:

به زبان ساده، نقطه کانونی همان نقطه ای است که ما از آن شروع به چیدن مهمترین وسایل منزل خود می کنیم. به تعبیر دیگر، نقطه کانون مرکز توجه دکوراسیون داخلی منزل ماست. نقطه کانونی دکوراسیون منزل ما می تواند تلویزیون و یا شومینه موجود در پذیرایی ما باشد. در اکثر منازل ما ایرانی ها ممکن است شومینه وجود نداشته باشد اما تلویزیون حتما وجود دارد. حتی اگر پذیرایی منزلمان پنجره ای بزرگ با منظره ای زیبا دارد، میتوانیم از آن به عنوان نقطه کانونی چیدمان منزل خودمان استفاده کنیم.

در بسیاری از خانه های نوساز امروزی، شومینه تعبیه شده و ممکن است ما بین انتخاب شومینه به عنوان نقطه کانونی و یا تلویزیون دچار سردرگمی و وسواس شویم. در این گونه موارد ما می توانیم تلویزیون را در بالای شومینه محکم کنیم و آن دو را به عنوان نقطه کانونی منزل خود تعیین کنیم.

پس به این نکته پی بردیم که قبل از هر اقدامی باید نقطه کانونی دکوراسیون منزل خود را انتخاب کنیم تا بتوانیم مهمترین اجزاء دکوراسیون مان را حول این نقطه بچینیم.

چیدمان مبل در پذیرایی های مستعطیلی؛ نقطه کانونی روی دیوار عرضی:

اگر منزل شما یک پذیرایی مستعطیل شکل دارد و نقطه کانونی (تلویزیون و یا شومینه) بر روی دیوار عرضی قرار گرفته است ( مطابق شکل زیر)، شما باید مبلمان خودتان را با رعایت یک فاصله مناسب حول نقطه کانونی بچینید. 

 

چیدمان مبل در پذیرایی مستعطیل شکل

چیدمان مبل در پذیرایی مستعطیل شکل؛ نقطه کانونی روی دیوار عرضی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود، مبل سه نفره (یا کاناپه) که بزرگترین قطعه مبلمان است، در امتداد دیوار طولی قرار می گیرد. و مبل های تک نفره با رعایت یک فاصله مناسب، رو در روی مبل سه نفره قرار می گیرند. فاصله مناسب بین مبل های تک نفره و سه نفره حدود ۲/۵ متر است و برای داشتن فضایی مناسب برای گفتگو نباید فاصله بین مبل ها از این مقدار بیشتر شود.

توجه به این نکته ضروری است که باید از چیدن وسایل اضافه و شلوغ کردن بی مورد دکوراسون منزل خود پرهیز کنیم. چون شلوغ کردن بی مورد دکوراسیون منزلمان نه تنها باعث زیباتر شدن آن نمی شود بلکه  سبب می شود که فضای پذیرایی منزلمان کوچکتر از آن چیزی که هست به نظر برسد و دلگیر شود.

با چیدمان مبل ها حول نقطه کانونی (تلویزیون یا شومینه)، می توانیم فضای جلوی درهای را باز نگه داریم تا رفت و آمد در فضای پذیرایی راحت شود.

چیدمان مبل در پذیرایی های مستعطیلی؛ نقطه کانونی روی دیوار طولی: 

همانطور که در شکل مشاهده می کنید، در این شکل پذیرایی نقطه کانونی ( که در این شکل شومینه است) بر روی دیوار طولی قرار دارد.

 

چیدمان مبل در پذیرایی مستعطیل شکل(2)

چیدمان مبل در پذیرایی مستعطیل شکل؛ نقطه کانونی روی دیوار طولی

در این حالت مبل سه نفره (کاناپه) در امتداد دیوار عرضی قرار گرفته و مبل های تکی با رعایت فاصله ۲/۵ متر از آن به صورت رو در رو چیده می شوند. مابقی وسایل در امتداد دیوارها قرار می‌گیرند، به شکلی که راه عبور و مرور را سد نکنند و رفت و آمد به آسانی صورت پذیرد. با چیدمان پذیرایی منزل به روشی که گفته شد ، می توانیم فضای گرم و صمیمی را برای گفتگو ایجاد کنیم. با قرار دادن صندلی ها گرد هم در نقاط مختلف پذیرایی (همانند تصویر)، می توانیم به اصطلاح محفل های گفتگوی جداگانه ای را در پذیرایی منزل خود ایجاد کنیم. استفاده از مبل چوبی باعث تشویق میهمانان و اعضای خانواده به گفتگو باهم می شود.

 چیدمان مبل در پذیرایی های کوچک:

در منازل آپارتمانی امروزی به خصوص در کلان شهرها، پذیرایی خانه ها بسیار کوچک شده است. در این موارد باید از فضایی که در اختیار قرار دارد به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. در پذیرایی های کوچک باید دیدگاه های کلیشه ای را در مورد چیدمان منزل کنار گذاشت و با توجه به محدودیت ها، چیدمان منزل را به بهترین شکل انجام داد. با توجه به نکات زیر می توان چیدمان پذیرایی های کوچک را به بهترین شکل انجام داد:

 نکته اول: رعایت دقیق فاصله مناسب بین اجزای دکوراسیون منزل

یکی از مهمترین نکات در چیدمان مبل ها و دکوراسیون منزل، رعایت فاصله مناسب بین اجزای دکوراسیون منزل است. با رعایت فاصله مناسب علاوه بر اینکه می توان راه رفت و آمد در پذیرایی را باز نگه داشت، می شود کاری کرد که فضای پذیرایی بزرگ تر از آن چیزی که واقعاً هست به نظر برسد و دلباز تر باشد. ما فاصله های زیر را برای چیدن وسایل منزل در کنار یکدیگر پیشنهاد می کنیم.

همانطور که قبلا نیز گفته شد، فاصله مناسب بین مبل های روبروی هم حدود ۲/۵ متر است. همچنین فضای مناسبی که برای عبور و مرور از بین مبل های مجاور هم باید در نظر بگیریم، حدود ۸۰ سانتی متر است. و در پایان فاصله مناسب بین مبل و میز عسلی مجاورش باید حدود ۴۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

 

چیدمان مبل در پذیرایی های کوچک

چیدمان مبل در پذیرایی های کوچک

 نکته دوم: انتخاب درست و مناسب وسایل منزل

زمانی که فضای محدودی را در اختیار داریم باید وسایل منزلمان را به درستی انتخاب کنیم تا بتوانیم از فضای محدود در اختیار مان به بهترین شکل بهره ببریم. به این منظور ما باید نکات زیر را در انتخاب وسایل منزلمان مد نظر قرار دهیم:

 نکته اول: کلیشه ها را کنار بگذارید

در حال حاضر مرسوم است که اکثر افراد هنگام خرید مبل های منزلشان، ست های ۷ نفره و یا ۱۲ نفر انتخاب می کنند. هنگامی که ما پذیرایی کوچکی داریم، دیگر لزومی ندارد که هنگام خرید مبل یک ست ۷ نفر را انتخاب کنیم. در این گونه موارد می توانیم یک مبل سه نفره و دو عدد مبل تکی را انتخاب و خریداری نمایم. این تعداد مبل برای ایجاد یک فضای دنج در حول نقطه کانونی دکوراسیون منزل ما کافی است. این قانون در مورد سایر وسایل هم صادق است به عنوان مثال ما باید از انتخاب تلویزیون هایی با ابعاد بزرگ اجتناب کنیم. ما با انتخاب تلویزیون ها با ابعاد کوچکتر دستمان را برای چیدمان منزل مان باز می گذاریم.

نکته دوم : در انتخاب وسایل دکوراسیون منزل دقت داشته باشیم

در پذیرایی های کوچک بهتر است از میز عسلی و جلو مبلی های دایره ای شکل استفاده شود. زیرا رفت و آمد از کنار آنها راحت تر است و بسته به اشکال دیگر میزها، جمع و جور تر به نظر می رسند.

 

میز عسلی و جلو مبلی های گرد برای پذیرایی های کوچک

میز عسلی و جلو مبلی های گرد برای پذیرایی های کوچک

 در پذیرایی های کوچک ما می توانیم از میز عسلی تاشو استفاده کنیم. میز عسلی تاشو به گونه ای طراحی شده که در هنگام نیاز باز می شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنگامی که به آنها نیازی نباشد به حالت بسته درآمده و روی پایه ای که برای آنها تعبیه شده است قرار می گیرد و فضایی را اشغال نمی کند. میز عسلی تاشو می تواند تا حد زیادی مشکل کمبود جا در پذیرایی منزل ما را حل کند.

نکته سوم: ترکیب چینش خلاقانه وسایل منزل با یکدیگر

در پذیرایی های کوچک ما می‌توانیم با ترکیب چیدمان وسایل با هم، وسایلی را که نیازی به آنها نیست از دکوراسیون منزلمان حذف کنیم. به عنوان مثال همانند شکل زیر ما می توانیم تلویزیون خود را در بالای میز کنسول روی دیوار محکم کنیم. به این ترتیب دیگر نیازی به میز تلویزیون وجود ندارد و ما می‌توانیم آن را از دکوراسیون منزل خود حذف کنیم و فضا را آزاد تر نماییم.

 

محکم کردن تلویزیون در بالای میز کنسول

محکم کردن تلویزیون در بالای میز کنسول

در پایان امیدواریم این مطلب بتواند به شما در چیدمان وسایل منزل تان کمک کند. با آرزوی سلامتی و لحظاتی شاد برای همه کاربران و هموطنان عزیز.